Krajowy Rejestr Zadłużonych dla wierzycieli

Tomasz Szadkowski / Krajowy Rejestr Zadłużonych dla wierzycieli

tomasz szadkowski Doradca restrukturyzacyjny

Do czego służy Krajowy Rejestr Zadłużonych

W postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym pisma procesowe oraz dokumenty wnosi się wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe
(dalej jako „System KRZ”) z wykorzystaniem udostępnianych w tym systemie formularzy.

W przypadku braku formularza dedykowanego dla określonego rodzaju pisma lub dokumentu, należy w zakładce „katalog dokumentów” wpisać „Pismo inne”.

Jak założyć konto w KRZ?

Dla założenia konta niezbędne jest:

określenie nazwy użytkownika

określenia hasła

określenie adresu poczty elektronicznej do powiadomień

złożenie podpisu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu osobistego albo uwierzytelnieniu przez użycie środka identyfikacji elektronicznej wydanego w systemie identyfikacji elektronicznej przyłączonym do węzła krajowego identyfikacji elektronicznej

W celu założenia konta w Systemie KRZ należy wejść na stronę internetową: https://prs.ms.gov.pl/krz. Następnie należy kliknąć w pole „Zaloguj”, a w dalszej kolejności w pole „Zarejestruj”, po czym wybrać jedną z dostępnych metod tworzenia konta: (i) Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej albo (ii) Kwalifikowany podpis elektroniczny. Dalej należy postępować zgodnie z instrukcją znajdującą się na stronie internetowej. Filmy instruktażowe dotyczące założenia konta znajdują się pod adresem: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/filmy-instruktazowe.

Szczegółowe informacje na temat zakładania konta, pierwszego logowania oraz zasad użytkowania Systemu KRZ znajdują się pod adresem: https://krz-info-prod.apps.ocp.prod.ms.gov.pl/ext/. W celu skontaktowania się z infolinią obsługującą system KRZ należy zadzwonić pod numer: 71 7489600.

Jak złożyć pismo w systemie KRZ

W postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym pisma procesowe oraz dokumenty wnosi się wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe (dalej jako „System KRZ”) z wykorzystaniem udostępnianych w tym systemie formularzy. W przypadku braku formularza dedykowanego dla określonego rodzaju pisma lub dokumentu, należy w zakładce „katalog dokumentów” wpisać „Pismo inne”.

Obowiązek wnoszenia pisma procesowych i dokumentów za pośrednictwem Systemu KRZ nie dotyczy:

pism procesowych i dokumentów zawierających informacje niejawne w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych,

ofert składanych w toku przetargu lub aukcji.

Pisma oraz dokumenty wnoszone za pośrednictwem Systemu KRZ należy podpisać: kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. Do pisma procesowego wnoszonego za pośrednictwem Systemu KRZ dołącza się załączniki w postaci elektronicznej (skany albo dokumenty elektroniczne). Skany dokumentów papierowych, które zostaną wprowadzone do Systemu KRZ przez pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej albo doradcą restrukturyzacyjnym stanowią poświadczony elektronicznie odpis dokumentu. Z kolei skany wprowadzone do Systemu KRZ przez inne podmioty stanowią elektroniczną kopię dokumentu.

W przypadku złożenia elektronicznej kopii dokumentu niezbędne jest złożenie w Sądzie bez oczekiwania na wezwanie w terminie 3 dni od dnia wniesienia pisma oryginału dokumentu albo jego odpisu poświadczonego za zgodność z oryginałem zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (dalej jako „k.p.c.”). Złożenie oryginału albo odpisu dokumentu z uchybieniem temu terminowi będzie skutkować zwrotem złożonego po terminie oryginału albo odpisu dokumentu na podstawie stosowanego odpowiednio art. 130 § 2 k.p.c. Jeżeli pismo jest adresowane nie do Sądu, tylko do Syndyka, ww. zasadę należy stosować wobec Syndyka i złożyć pismo w kancelarii Syndyka.

Kto jest zwolniony z obowiązku wnoszenia pism za pośrednictwem systemu KRZ

Pisma oraz dokumenty z pominięciem systemu mogą wnosić wyłącznie:

wierzyciele, którym przysługują należności ze stosunku pracy, z wyjątkiem roszczeń z tytułu wynagrodzenia reprezentanta dłużnika lub wynagrodzenia osoby wykonującej czynności związane z zarządem lub nadzorem nad przedsiębiorstwem dłużnika

wierzyciele, którym przysługują renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci i renty z tytułu zamiany uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę

wierzyciele, którym przysługują należności alimentacyjne

dłużnik będący osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej (w postępowaniu o ogłoszenie upadłości)

Wskazanym podmiotom dokonuje się doręczeń z pominięciem Systemu KRZ.

Osoby te mogą dokonać wyboru doręczenia elektronicznego, jeżeli wnieśli pismo za pośrednictwem Systemu KRZ. Oświadczenie o rezygnacji z wyboru doręczenia elektronicznego jest skuteczne w odniesieniu do pism, które zostały umieszczone w Systemie KRZ po złożeniu oświadczenia o rezygnacji.

Osoby te mogą również wnosić wnioski lub składać oświadczenia i dokumenty w biurze podawczym każdego Sądu Rejonowego, przekazując ustnie treść wniosku lub oświadczenia pracownikowi biura podawczego oraz składając dokumenty sporządzone w postaci papierowej.

Zażalenie na postanowienie o ogłoszeniu upadłości

Wierzycielowi w terminie tygodnia od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Systemie KRZ w zakładce pt. „Tablica obwieszczeń”, a wierzycielowi, którego siedziba lub miejsce zwykłego pobytu w dniu otwarcia postępowania znajdowały się za granicą, w terminie trzydziestu dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Systemie KRZ przysługuje zażalenie na postanowienie o ogłoszeniu upadłości wyłącznie w części dotyczącej jurysdykcji sądów polskich.

Zażalenie wnosi się przy wykorzystaniu formularzy udostępnionych w Systemie KRZ do Sądu Okręgowego za pośrednictwem Sądu Rejonowego (Sądu Upadłościowego), który wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości.

Wierzyciel zagraniczny (spoza UE)

Wierzyciel, który nie ma miejsca zamieszkania, zwykłego pobytu albo siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, jeżeli nie ustanowił w Rzeczypospolitej Polskiej pełnomocnika do prowadzenia sprawy, jest obowiązany wskazać pełnomocnika do doręczeń w Rzeczypospolitej Polskiej.

W przypadku niewskazania pełnomocnika do doręczeń, przeznaczone dla tego wierzyciela pisma sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia

Formularz kontaktowy

Napisz do nas, opisz swój problem