Zgłoszenia wierzytelności
Tomasz Szadkowski / Zgłoszenia wierzytelności
tomasz szadkowski Doradca restrukturyzacyjny
W jaki sposób dokonać zgłoszenia wierzytelności
Wierzyciel, który chce uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym, powinien w terminie 30 dnia od dnia ukazania się obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości w systemie KRZ. Syndyk z urzędu uwzględnia wierzytelności zabezpieczone rzeczowo, tj. wierzytelności zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym, hipoteką morską lub przez inny wpis w księdze wieczystej lub w rejestrze okrętowym, należności ze stosunku pracy, roszczenia Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o zwrot z masy upadłości świadczeń wypłaconych pracownikom upadłego.
Przy czym syndyk wnosi o to, aby nawet wierzyciel zabezpieczony rzeczowo dokonał zgłoszenia wierzytelności, gdyż pozwoli to na ustalenie właściwej kwoty przysługującej wierzycielowi. Zgłoszenia wierzytelności dokonuje się za pośrednictwem Systemu KRZ. Wierzyciele, którym przysługują należności ze stosunku pracy, z wyjątkiem roszczeń z tytułu wynagrodzenia reprezentanta upadłego lub wynagrodzenia osoby wykonującej czynności związane z zarządem lub nadzorem nad przedsiębiorstwem dłużnika, należności alimentacyjne oraz renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci i renty z tytułu zamiany uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę, mogą wnosić pisma procesowe oraz dokumenty z pominięciem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe.
Zgłoszenie wierzytelności po terminie
Wierzyciel, który zgłosił wierzytelność po upływie 30-dniowego terminu wyznaczonego do zgłaszania wierzytelności od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w systemie KRZ, ponosi zryczałtowane koszty postępowania upadłościowego wynikłe z tego zgłoszenia, nawet jeżeli opóźnienie powstało bez jego winy, chyba że zgłoszenie wierzytelności po upływie terminu jest wynikiem dokonania przez syndyka korekty deklaracji lub innego tego typu dokumentu obejmującego rozliczenie (art. 235 ust. 1 Prawa upadłościowe).
Powyższe koszty wynoszą równowartość 15% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, tj. 1.119,33 zł (słownie: tysiąc sto dziewiętnaście złotych 33/100).
W postępowaniu upadłościowym osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej należy wpłacić na rachunek bankowy o numerze 89 1140 2004 0000 3802 7814 3735, podając w tytule przelewu imię i nazwisko Upadłego oraz sygnaturę akt.
Co powinno zawierać zgłoszenie wierzytelności
Zgłoszenie wierzytelności powinno czynić zadość wymaganiom pisma procesowego oraz zawierać:
imię i nazwisko wierzyciela albo jego nazwę oraz numer PESEL albo numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku ich braku – inne dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację oraz firmę, pod którą działa wierzyciel będący przedsiębiorcą, miejsce zamieszkania albo siedzibę, adres oraz NIP, jeżeli wierzyciel ma taki numer;
określenie wierzytelności wraz z należnościami ubocznymi oraz wartość wierzytelności niepieniężnej;
dowody stwierdzające istnienie wierzytelności; jeżeli wierzytelność została uznana w spisie wierzytelności sporządzonym w postępowaniu restrukturyzacyjnym, wystarczające jest powołanie się na tę okoliczność;
kategorię, do której wierzytelność ma być zaliczona;
zabezpieczenia związane z wierzytelnością;
w razie zgłoszenia wierzytelności, w stosunku do której upadły nie jest dłużnikiem osobistym, przedmiot zabezpieczenia, z którego wierzytelność podlega zaspokojeniu;
stan sprawy, jeżeli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe, administracyjne, sądowoadministracyjne lub przed sądem polubownym;
numer rachunku bankowego wierzyciela, jeżeli wierzyciel posiada taki rachunek.
W przypadku gdy zgłoszenie wierzytelności nie odpowiada warunkom formalnym pisma procesowego lub wymaganiom z art. 240 p.u. lub wierzyciel w terminie oznaczonym przez syndyka nie wpłacił zryczałtowanych kosztów związanych ze spóźnionym zgłoszeniem wierzytelności stosuje się odpowiednio art. 130 k.p.c., co oznacza, że Syndyk wezwie wierzyciela, pod rygorem zwrócenia zgłoszenia wierzytelności, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym.
Formularz do dokonania zgłoszenia wierzytelności jest dostępny w Systemie KRZ. Należy go wypełnić, podpisać i wysłać do syndyka za pośrednictwem Systemu KRZ.