Przebieg postępowania upadłościowego dla wierzycieli
Tomasz Szadkowski / Przebieg postępowania upadłościowego dla wierzycieli
tomasz szadkowski Doradca restrukturyzacyjny
Przebieg postępowania upadłościowego
W postanowieniu o ogłoszeniu upadłości upadłego sąd orzeka, że postępowanie upadłościowe będzie prowadzone w trybie określonym w art. 4911 ust. 1 p.u. Powyższe oznacza, że postępowanie upadłościowe będzie toczyło się trybie uproszczonym, w którym nie ustanawia się sędziego-komisarza, a większość czynności w toku postępowania podejmuje syndyk.
Podstawowym zadaniem syndyka jest objęcie majątku upadłego, jego likwidacja, a następnie dokonanie oceny, w jaki sposób powinno dojść do zakończenia postępowania upadłościowego – tj. czy zachodzą przesłanki ustalenia planu spłaty wierzycieli, warunkowego umorze nia zobowiązań Upadłego, umorzenia zobowiązań Upadłego lub odmowy ich umorzenia.
Jak przebiega postępowanie upadłościoweKrok pierwszy
Po ogłoszeniu upadłości syndyk zawiadamia wierzycieli, małżonka upadłego, banki i instytucje, zwraca się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla upadłego z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczących upadłego oraz zasięga informacji o upadłym w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ponadto składa do komornika sądowego wniosek o poszukiwanie majątku upadłego z ograniczeniem do poszukiwania w bazach danych, do których komornik ma dostęp.
Krok drugi
Niezwłocznie nie później niż wraz z podjęciem pierwszej czynności syndyk składa do akt postępowania dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pełnieniem funkcji oraz oświadczenie, że nie zachodzą przeszkody do pełnienia funkcji syndyka.
Krok trzeci
Syndyk niezwłocznie obejmuje majątek upadłego, zarządza nim, zabezpiecza go przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub zabraniem go przez osoby postronne oraz przystępuje do jego likwidacji.
Krok czwarty
Wyboru sposobu likwidacji masy upadłości dokonuje samodzielnie syndyk w sposób, który umożliwia zaspokojenie wierzycieli w jak największym stopniu, z uwzględnieniem kosztów likwidacji. O wyborze sposobu likwidacji nieruchomości oraz wyborze sposobu likwidacji składników masy upadłości, których wartość oszacowania wskazana w spisie inwentarza przekracza pięciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, syndyk zawiadamia wierzycieli oraz sąd.
Krok piąty
Po upływie terminu do zgłaszania wierzytelności i przeprowadzeniu likwidacji majątku wchodzącego w skład masy upadłości, syndyk oceni sytuację upadłego i na podstawie tej oceny złoży sądowi upadłościowemu:
- projekt planu spłaty wierzycieli z uzasadnieniem albo informację, że zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 49116 ust. 1 p.u. (przesłanki umorzenia zobowiązań Upadłego bez ustalania planu spłaty wierzycieli),
- informację, że zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 49116 ust. 2a p.u. (przesłanki warunkowego umorzenia zobowiązań Upadłego bez ustalania planu spłaty wierzycieli),
- informację, że zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 49114a ust. 1 p.u. (przesłanki odmowy umorzenia zobowiązań Upadłego). Wcześniej syndyk doręczy wierzycielom (uwzględnianym z urzędu oraz tym, którzy skutecznie zgłosili swoje wierzytelności) oraz upadłemu projekt planu spłaty albo informację o wskazanych powyżej przesłankach oraz zobowiąże ich do złożenia swojego stanowiska.
W projekcie planu spłaty zostanie m.in. wskazane, w jakiej kwocie i w jakich terminach upadły po zakończeniu postępowania upadłościowego będzie obowiązany spłacać swoich wierzycieli.Wierzyciele będą mgli zgłosić swoje stanowiska co do projektu planu spłaty lub informacji o przesłankach zakończenia postępowania upadłościowego w inny sposób niż poprzez ustalenie planu spłaty, o czym zostaną zawiadomieni w odrębnej korespondencji.
Informacje o przebiegu postępowania upadłościowego lub restrukturyzacyjnego można uzyskać na Portalu Publicznym Krajowego Rejestru Zadłużonych https://prs.ms.gov.pl/krz
Portal publiczny Krajowego Rejestru Zadłużonych dostarcza możliwość wyszukania ujawnionych postępowań upadłościowych, restrukturyzacyjnych oraz egzekucyjnych. Portal pozwala również wyszukiwać i przeglądać obwieszczenia wymagane przez prawo upadłościowe oraz prawo restrukturyzacyjne.
Skarga na czynności syndyka
Skargę może złożyć upadły, wierzyciel lub inna osoba, której prawo zostało przez czynności lub zaniechanie syndyka naruszone albo zagrożone. Skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma procesowego oraz określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności, wraz z uzasadnieniem.
Skargę wnosi się w terminie siedmiu dni od dnia dokonania czynności, gdy upadły, wierzyciel lub osoba, której prawo zostało przez czynność syndyka naruszone albo zagrożone, była przy czynności obecna lub była o jej terminie zawiadomiona. W innych niż tu wskazane przypadkach termin do wniesienia skargi liczy się od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności upadłego, wierzyciela lub osoby, której prawo zostało przez czynność syndyka naruszone albo zagrożone, a w braku zawiadomienia – od dnia powzięcia wiadomości przez skarżącego o dokonanej czynności. Skargę na zaniechanie przez syndyka dokonania czynności wnosi się w terminie siedmiu dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się, że czynność miała być dokonana.
Skargę wnosi się do Syndyka
Syndyk w terminie trzech dni od dnia otrzymania skargi sporządza uzasadnienie zaskarżonej czynności, o ile nie zostało ono sporządzone wcześniej, albo przyczyn jej zaniechania i przekazuje je wraz ze skargą do właściwego sądu upadłościowego, chyba że skargę w całości uwzględnia. O uwzględnieniu skargi syndyk zawiadamia skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy.
Sąd rozpoznaje skargę w terminie siedmiu dni od dnia jej wpływu do sądu, a gdy skarga zawiera braki formalne, które podlegają uzupełnieniu – od dnia jej uzupełnienia.